Šifrovací adventní kalendář 2023

Milí žáci, luštitelé a čtenáři,
v letošním roce na vás v naší škole čeká šifrovací adventní kalendář s knižní tematikou. Jak se můžete zapojit?

1. Každý den od 1. prosince naleznete na dveřích školní knihovny jeden šifrovací úkol (úkoly bude možné plnit i zpětně).
  2. Výsledkem každého úkolu je vždy jedno smysluplné české slovo (pracujeme s abecedou o 26 písmenech, kde CH jsou dvě písmena – C a H).
  3. Řešení některých šifer má dva kroky. Tedy když vyřešíte jednu část, musíte udělat ještě další krok k získání hesla. Pokud vám vyjde zpráva např. „Jaké zvíře je Fifinka“, hledané heslo je „PES“.
  4. Šifry by měly zabrat jen několik málo minut. Lze je řešit na místě (s papírem a tužkou), nebo si je můžete vyfotografovat na mobilní telefon a řešit šifru později. Naprostá většina šifer není založena na vědomostech z knih.
  5. Na luštění nemusíte být sami, můžete si sestavit svůj malý tým! Samostatně mohou šifru řešit žáci od 10 let, mladší budou potřebovat pomoc přátel, starších sourozenců nebo jiných rodinných příslušníků.
  6. Kalendář obsahuje závěrečnou šifru, která využívá hesla z předchozích 23 šifer. Nezapomeňte si tedy vše zapsat a schovat, abyste si poradili i s poslední šifrou.
  7. Po úspěšném vyluštění zaneste vaše řešení k paní učitelce Bílkové (kabinet v 1. patře na 2. stupni).

Přejeme hodně štěstí!