Stavebnice VEX na naší škole

Problematice algoritmizace a programování se na naší škole v rámci výuky informatiky věnujeme již několik let. V polovině října se žáci a učitelé pravidelně připojují k celoevropskému týdnu programování Code Week, v prosinci nezapomeneme na Hodinu kódu (Hour of Code). Cílem všech aktivit je proniknout do záhady programování, uvědomit si, jak fungují programy a aplikace, vytvořit si vlastní program, sestavit a ovládat vlastního robota.
V letošním školním roce pracovaly děti (4. a 5. třída) v zájmovém útvaru Zábavná logika a robotika, který je zaměřen na rozvoj logického myšlení, podporu kreativity, základů programování a robotiky. Děti si vyzkoušely práci s Ozobotem, využívaly robotickou stavebnici Lego WeDo 2.0, vytvořily vlastní hru v aplikaci Kodu, sestavovaly vlastní projekty se stavebnicí Boffin, věnovaly se logickým hrám, komunikaci a spolupráci.
Firma AV Media dětem umožnila proniknout do světa robotické stavebnice VEX IQ. Děti si sestavily základní model robota (Clawbot IQ with Sensors), vyzkoušely autopilota. V první fázi pomocí ovladače a zapojených senzorů ovládaly robota po vlastní dráze na chodbě, snažily se překonávat překážky a dojet do cíle nejrychleji.
Žáci pracovali také v programovacím prostředí MODKIT, které umožňuje blokové programování a ve kterém není potřeba znát složité programovací příkazy. Pomocí tohoto prostředí oživili sestaveného robota, který se řídil jejich pokyny a měli tak možnost pochopit základy programování.